مقاله نیروگاه، كه‌، بوشهر، آن‌، مؤسسه‌، ، زلزله، استفاده‌، اتمي‌، انرژي‌، اين‌، جهان‌

تخلیه شوند.
با توجه به برقراری مقررات سخت گیرانه امنیت هسته ای در ایران، کلیه تأسیسات اتمی با بالاترین استانداردها و فناوری های روز طراحی می گردند و در کلیه مراحل ساخت، راه اندازی، بهره برداری و غیر فعال سازی تاسیسات هسته ای ایران، تلاش می گردد خطری سلامت و امنیت کارکنان این تاسیسات، مردم عادی، نسل آینده و یا محیط زیست را تهدید ننماید. بر همین اساس و بعنوان مهمترین اولویت، بالاترین استانداردهای ایمنی هسته ای در کلیه مراحل طراحی، ساخت و بهره برداری از نیروگاه هسته ای بوشهر برقرار بوده و هست. نیروگاه اتمی بوشهر بر اساس پیشرفته ترین و سختگیرانه ترین استانداردهای بین المللی طراحی شده است. در تمام مراحل ساخت نیروگاه بر اعمال این استاندارها نظارت قوی شده است و مرکز “نظام ایمنی” جمهوری اسلامی ایران که تحت نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی پایش می شود بر ایمنی نیروگاه نظارت داشته است . اگرچه نیروگاه بوشهر متعلق به جمهوری اسلامی ایران است، اما به طور طبیعی تابلویی از توانمندی ها و قابلیت های صنعت هسته ای روسیه هم به شمار می آید، لذا پیمانکار روس هم با کمال دقت مسائل ایمنی را رصد کردند.در سال های گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی، چندین هیأت را برای بررسی جنبه های ایمنی نیروگاه بوشهر به ایران اعزام نموده است. از جمله، قبل از شروع به کار این نیروگاه، یک تیم بین المللی متشکل از متخصصان ایمنی هسته ای تحت نظارت آژانس، ضمن بازدید از این نیروگاه، جنبه های ایمنی آن را بر أساس مقررات ایمنی آژانس بررسی کردند. نتیجه این بررسی های وسیع، این بود که نیروگاه هسته ای بوشهر، همچون سایر نیروگاه های هسته ای مدرن و پیشرفته در سراسر جهان، از بالاترین استانداردهای ایمنی هسته ای برخوردار است. این گزارش در سایت رسمی آژانس نیز منتشر شده و قابل بهره برداری است.علاوه بر این و با وجود این واقعیت که کشورها خود مسئول تأمین امنیت تأسیسات هسته ای شان می باشند، ایران خود را به أعمال کلیه مقررات ایمنی هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی بر تمامی تأسیسات هسته ای أش و از جمله نیروگاه اتمی بوشهر متعهد می داند. در همین راستا، ایران مراحل قانونی پیوستن به کنوانسیون امنیت هسته ای را در داخل کشور آغاز نموده است.
صنعت هسته ای صنعتی فوق العاده حساس است که تمام اقدامات، فعالیت ها و وضعیت نیروگاه های هسته ای توسط ارگان های مختلف تحت رصد قرار دارد؛ در این صنعت نمی توان یک نیروگاه را در شرایطی ناامن بهره برداری کرد و از چشم دیگران وضعیت را پنهان کرد، این موضوع درمورد نیروگاه بوشهر هم صادق است و این مساله می تواند به کشورهای همسایه ایران در حوزه خلیج فارس هم اطمینان بدهد که خطری از ناحیه نیروگاه اتمی بوشهر متوجه آنان نیست . درباره وضعیت نیروگاه بوشهر در شرایطی همانند حادثه فوکوشیما ژاپن که نیروگاه پس از زلزله تحت تاثیر سونامی هم قرار گرفت، می توان گفت: به خاطر موقعیت خاص خلیج فارس، پیش بینی نمی شود که بعد از زلزله سونامی هم روی دهد؛ یکی از دلایلی که این محل برای احداث نیروگاه انتخاب شده، موقعیت مناسب بوشهر از نظر زمین شناسی است، در مورد فوکوشیما عوامل متعددی دست به دست هم دادند تا آن حادثه به وجود بیاید که در واقع هیچ یک از آنها تقریبا در مورد نیروگاه بوشهر موضوعیت ندارد.
تاکنون دو بار در سال های سال اخیر به خاطر رعایت موارد امنیتی، قلب راکتور بوشهر را خالی کرده و سوخت آن را مورد بازرسی کامل قرار گرفته است ؛ با وجود این که این بازرسی ها چند ماه راه اندازی نیروگاه را به تاخیر انداخت، اما اصل ایمنی را مورد توجه قرار داد، اصلی که در جاهای دیگر باعث حوادث بزرگ هسته ای شد.
درباره سامانه های ایمنی خودکار نیروگاه بوشهر، باید گفت: در صورتیکه زلزله ای قوی رخ دهد، سیستم هایی در داخل نیروگاه وجود دارد که نیروگاه را از مدار خارج می کند و راکتور خاموش می شود؛ آنگاه فرصت ایجاد می شود تا کارکنان فنی قسمت های مختلف را مورد بازرسی قرار دهند. برای ایمنی پرتویی نیروگاه حلقه های امنیتی متعددی در نظر گرفته شده است که هرکدام به دلیلی اگر کار نکند، حلقه بعدی کار خواهد کرد و ایمنی هسته ای نیروگاه را حفظ خواهد کرد. در مرحله بعد آبی که از دریا برای خنک کردن نیروگاه گرفته شده در فاصله 700متری در بسترهای بتنی پهن رها می شود تا وقتی که دوباره به دریا می رسد به لحاظ مسائل اکولوژیکی و محیط زیستی همان درجه حرارتی که از دریا جدا شده، داشته باشد و به آبزیان آسیبی نرسد.
درباره تاثیر زلزله استان بوشهر بر نیروگاه اتمی بوشهر، نیز باید گفت : نیروگاه اتمی بوشهر با مقاومت در برابر زلزله ای “به قدرت حداقل 8 ریشتر و نزدیک به محل نیروگاه” طراحی شده است . اما زلزله هایی که متاسفانه چند مدت پیش در منطقه رخ داد، اولا مرکز آن حدود صد کیلومتر با نیروگاه اتمی بوشهر فاصله داشت، ثانیا شدت این زلزله حدود 6 ریشتر بود، طبیعی است که این زلزله هیچ مشکلی برای نیروگاه اتمی بوشهر ایجاد نکند.این زلزله اولا شدت کمی در مقایسه با مقاومت نیروگاه داشته و ثانیا فاصله کانون زلزله با نیروگاه زیاد بوده است؛ بنابراین نمی تواند یک امتحان قوی از قابلیت های نیروگاه باشد، اما در حد خود نشان داد که نیروگاه با مشکلی در برابر این قبیل حوادث طبیعی روبرو نخواهد شد.
ایمنی نیروگاه‌ها از اولویت‌های اعلام‌شده از سوی جمهوری اسلامی ایران است؛ چرا که در صورت بروز مشکل در نیروگاه‌ها، در ابتدا این مردم ایران هستند که متحمل ضرر و آسیب خواهند شد. بنابراین طبیعی است که این نیروگاه‌ها از ضریب ایمنی بالایی برخوردار باشند.همان طور که گفته شد ، هیچ خطری از جانب نیروگاه بوشهر، کشورهای خلیج فارس را تهدید نمی‌کند. کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نیز بر این واقعیت کاملاً آگاه هستند؛ چرا که فعالیت‌های هسته‌ای ایران شفاف است و توسط بازرسان آژانس انرژی اتمی، به صورت منظم، بازرسی می‌شود.

6-2 پیشنهادات
نظر به اهمیت موضوع پژوهش ( اثرات زیست محیطی نیروگاه بوشهر ) ، با توجه به این که در آستانه ورود به هزاره سوم میلادی جهان در کنار حرکت پویا و رشد یابنده علمی و فنی نیاز به توسعه پایدار را بیشتر احساس و ابراز می کند ، ضرورت همکاری و مشارکت همه آحاد افراد یک جامعه به نحوی موجه است ، به همین لحاظ می طلبد کارهای علمی – تحقیقاتی گسترده تری در این رابطه انجام و تداوم یابد .
آموزش محیط زیست بحثی کلیدی است و اگر گروه های هدف را درست شناسایی کنیم و اولویت ملی و منطقه ای خود را به درستی دریابیم ، می توان با حداقل هزینه ، تحولات بزرگی را از لحاظ نگرش و رفتار زیست محیطی در جامعه ایجاد کرد .
پیشنهاد می شود شاخص های استانداردی برای سنجش دانش مورد نیاز در سایر زمینه های مختلف محیط زیستی مورد بررسی قرار بگیرد . برای ایجاد شناخت و دانش زیست محیطی که از عوامل موثر بر رفتارهای مسئولانه زیست محیطی هستند ، باید شناخت و دانش مردم نسبت به محیط زیست ارتقاء یابد . این امر از طریق آموزش همگانی با استفاده از وسایل ارتباط جمعی و برگزاری کلاس های آموزشی و همایش های زیست محیطی در استان بوشهر و سایر مناطق درگیر امکان پذیر است .
انجام بررسی های تطبیقی بین ایران و سایر کشورها می تواند برای شناسایی و برنامه ریزی های لازم در سطح کلان موثر و مفید باشد .
به دانشکده های حقوق مخصوصاً حقوق بین الملل ، پیشنهاد می شود در اولویت بندی درسی از مباحث پیرامون مسائل زیست محیطی استفاده بیشتری شود .

با توجه به نتایج به دست آمده و یافته های تحقیق ، به مسئولان ذیربط و تصمیم گیران در سطح کلان پیشنهادهای زیر ارائه می گردد :
1 . سیاست های حمایتی دولت تمهیداتی چون ریشه یابی خطرات زیست محیطی ، موسسات آموزشی ، اختصاص دادن بودجه های ویژه جهت مطالعه در این زمینه ، جلب نمودن توجه ویژه مسئولین استانی جهت همکاری درباره محیط زیست .
2 . احداث اورژانس حوادث هسته ای ، جهت مخاطرات هسته ای

ضمایم

اساسنامه‌ مؤسسه‌ بين‌المللي‌ انرژي‌ اتمي‌
(مصوب‌ 6/3/1337)

ماده‌ اول‌ – در تأسيس‌ مؤسسه‌
اصحاب‌ اين‌ اساسنامه‌ يك‌ مؤسسه‌ بين‌المللي‌ انرژي‌ اتمي‌ كه‌ من‌ بعد در اين‌اساسنامه‌ بنام‌ مؤسسه‌ خوانده‌ خواهد شد طبق‌ مباني‌ و شرايط‌ مصرحه‌ ذيل‌تأسيس‌ ميكنند.

ماده‌ دوم‌ – در مقاصد
مؤسسه‌ خواهد كوشيد كه‌ سهم‌ انرژي‌ اتمي‌ را در صلح‌ سلامت‌ و سعادت‌سراسر جهان‌ تسريع‌ كند و توسعه‌ بخشد و تا جائي‌ كه‌ بدان‌ قادر باشد كسب‌اطمينان‌ خواهد كرد كه‌ هر كمكي‌ كه‌ بوسيله‌ مؤسسه‌ يا بنا بتقاضاي‌ آن‌ و يا تحت‌سرپرستي‌ و نظارت‌ آن‌ بعمل‌ خواهد آمد براي‌ پيشرفت‌ هيچ‌ منظور نظامي‌ مورداستفاده‌ قرار نگيرد.

ماده‌ سوم‌ – در وظائف‌
الف‌ – مؤسسه‌ مجاز است‌ :
1- تحقيق‌ درباره‌ انرژي‌ اتمي‌ و توسعه‌ آن‌ و استفاده‌ عملي‌ از آن‌ را براي‌مقاصد غير نظامي‌ در سراسر جهان‌ تشويق‌ و مساعدت‌ نمايد و در صورتيكه‌ ازمؤسسه‌ تقاضا شده‌ باشد جهت‌ تأمين‌ انجام‌ خدمات‌ يا تهيه‌ مواد و وسائل‌ وتأسيسات‌ براي‌ يك‌ عضو مؤسسه‌ از طرف‌ عضو ديگر بعنوان‌ واسطه‌ عمل‌ كند ونيز جهت‌ تحقيق‌ در انرژي‌ اتمي‌ و توسعه‌ آن‌ و استفاده‌ عملي‌ از آن‌ در مقاصد غيرنظامي‌ هم‌ عمل‌ يا خدمت‌ مفيدي‌ را انجام‌ دهد.
2- بمنظور تأمين‌ وسائل‌ تحقيق‌ درباره‌ انرژي‌ اتمي‌ و توسعه‌ آن‌ و استفاده‌ عملي‌ از آن‌ در مقاصد غير نظامي‌ و از جمله‌ توليد نيروي‌ برق‌ با توجه‌ لازم‌ به‌احتياجات‌ نواحي‌ عقب‌ مانده‌ جهان‌ طبق‌ اين‌ اساسنامه‌ مواد و خدمات‌ وتجهيزات‌ و تأسيسات‌ ضروري‌ را تدارك‌ و تحويل‌ نمايد.
3- مبادله‌ اطلااعات‌ علمي‌ و فني‌ را جهت‌ استفاده‌ از انرژي‌ اتمي‌ در مقاصدغير نظامي‌ تسهيل‌ كند.
4- مبادله‌ و تعليم‌ دانشمندان‌ و كارشناسان‌ را در زمنيه‌ استفاده‌ غير نظامي‌ ازانرژي‌ اتمي‌ تشويق‌ نمايند.
5- جهت‌ حصول‌ اطمينان‌ بر اينكه‌ مواد شكافت‌ پذير() مخصوص‌ و سايرمواد و خدمات‌ و تجهيزات‌ و تأسيسات‌ و اطلاعاتي‌ كه‌ بوسيله‌ مؤسسه‌ يا طبق‌تقاضاي‌ آن‌ و يا تحت‌ سرپرستي‌ و نظارت‌ آن‌ تدارك‌ شده‌ در پيشرفت‌ هيچ‌ منظورنظامي‌ مورد استفاده‌ قرار نگيرد تدابير احتياطي‌ اتخاذ و اجرا كند و اين‌ تدبيراحتياطي‌ را طبق‌ تقاضاي‌ اصحاب‌ اين‌ اساسنامه‌ برقراردادهاي‌ دو يا چند جانبه‌مشمول‌ دهد و يا بنابر تقاضاي‌ يك‌ دولت‌ هرگونه‌ فعاليت‌ آن‌ دولت‌ را در زمينه‌انرژي‌ اتمي‌ مشمول‌ اين‌ تدابير احتياطي‌ سازد.
6- براي‌ حفظ‌ سلامتي‌ و تقليل‌ مخاطرات‌ جاني‌ و مالي‌ و (از جمله‌ درباره‌شرايط‌ كار) با مشورت‌ و عنداللزوم‌ با همكاري‌ مقامات‌ صالح‌ سازمان‌ ملل‌ متحدو مؤسسات‌ تخصصي‌ مربوطه‌ آن‌ مقرراتي‌ اساسي‌ (استاندارد) وضع‌ و يا اقتباس‌نمايد و جهت‌ اجراي‌ اين‌ مقررات‌ اساسي‌ چه‌ در مورد عمليات‌ خود مؤسسه‌ وچه‌ مورد عمليات‌ مربوط‌ باستعمال‌ مواد و استفاده‌ از خدمات‌ و تجهيزات‌ وتأسيسات‌ و اطلاعاتي‌ كه‌ بنا بر تقاضاي‌ مؤسسه‌ يا تحت‌ نظارت‌ و سرپرستي‌ آن‌بعمل‌ ميآيد تدابير لازم‌ اتخاذ كند و نيز ترتيب‌ مقتضي‌ بدهد كه‌ بر حسب‌ تقاضاي‌اصحاب‌ و اين‌ اساسنامه‌ و مقررات‌ اساسي‌ مزبور در مورد عمليات‌ مربوط‌بقراردادهاي‌ دو يا چند جانبه‌ و همچنين‌ در صورت‌ تقاضاي‌ يك‌ دولت‌ در موردكليه‌ عمليات‌ آن‌ دولت‌ در زمينه‌ انرژي‌ اتمي‌ به‌ موقع‌ اجراء درآيد.
7- هرگاه‌ در يك‌ منطقه‌ بخصوص‌ وسائل‌ و تأسيسات‌ و تجهيزات‌ موجود غيركافي‌ و يا استفاده‌ از آن‌ فقط‌ تحت‌ شرايطي‌ ميسر باشد كه‌ رضايت‌ بخش‌ شناخته‌نشود هر نوع‌ وسائل‌ و تأسيسات‌ و تجهيزاتي‌ كه‌ جهت‌ انجام‌ اقدامات‌ مجازمؤسسه‌ مفيد باشد تهيه‌ و يا ايجاد كند.
ب‌ – مؤسسه‌ ضمن‌ انجام‌ وظائف‌ خود :
1- در فعاليتهاي‌ خود بقسمي‌ عمل‌ خواهد كرد كه‌ با هدفها و اصول‌ سازمان‌ملل‌ متحد بمنظور پيشرفت‌ صلح‌ و تعاون‌ بين‌المللي‌ و يا سياست‌ متخذه‌ از طرف‌ملل‌ متحد بمنظور تحقق‌ يك‌ خلع‌ سلاح‌ تضمين‌ شده‌ در سراسر جهان‌ و با سايرقراردادهاي‌ بين‌المللي‌ كه‌ بمنظور اجراي‌ چنين‌ سياستهائي‌ بوجود آمده‌ است‌منطبق‌ باشد.
2- براي‌ حصول‌ اطمينان‌ از اينكه‌ مواد شكافت‌ پذير مخصوصي‌ كه‌ مؤسسه‌دريافت‌ ميدارد جز در مقاصد غير نظامي‌ بمصرف‌ نخواهد رسيد بر استعمال‌ موادمزبور نظارت‌ برقرار خواهد ساخت‌.
3- منابع‌ و ذخاير خود را در سراسر جهان‌ بقسمي‌ توزيع‌ خواهد كرد كه‌استعمال‌ مؤثر و تا حداكثر استفاده‌ عموم‌ از مصرف‌ آن‌ در جميع‌ مناطق‌ جهان‌ باتوجه‌ باحتياجات‌ مخصوص‌ نواحي‌ عقب‌ افتاده‌ جهان‌ تأمين‌ گردد.
4- گزارشهاي‌ ساليانه‌اي‌ از فعاليت‌هاي‌ خود بمجمع‌ عمومي‌ سازمان‌ ملل‌ وعندالاقتضا بشوراي‌ امنيت‌ تسليم‌ خواهد كرد و هرگاه‌ در حدود فعاليت‌هاي‌مؤسسه‌ مسائلي‌ پيش‌ آيد كه‌ در صلاحيت‌ شوراي‌ امنيت‌ باشد مؤسسه‌ شوراي‌مزبور را كه‌ مسئوليت‌ اصلي‌ صلح‌ و امنيت‌ جهان‌ را بعهده‌ دارد از آن‌ مستحضرخواهد ساخت‌ و همچنين‌ مؤسسه‌ ميتواند اقداماتي‌ را كه‌ طبق‌ اين‌ اساسنامه‌ بدان‌مجاز ميباشد و از جمله‌ اقداماتي‌ كه‌ در بند 3 از ماده‌ 12 پيش‌بيني‌ شده‌ بعمل‌ آورد.
5- گزارشهائي‌ را بشوراي‌ اقتصادي‌ و اجتماعي‌ و ساير مقامات‌ ملل‌ متحد درخصوص‌ مسائلي‌ كه‌ در صلاحيت‌ آنها است‌ تسليم‌ مينمايد.
پ‌ – كمكي‌ را كه‌ مؤسسه‌ ضمن‌ انجام‌ وظائف‌ خود باعضاء خود ميكند مقيدبهيچ‌ شرط‌ سياسي‌ و اقتصادي‌ و نظامي‌ يا هر شرط‌ ديگري‌ كه‌ مغاير با مقررات‌ اين‌اساسنامه‌ باشد نخواهد نمود.

متن کامل پایان نامه فوق در سایت sabzfile.com موجود است

You may also like...