مقاله نیروگاه، ، بوشهر، برق، نيروگاه، رادیواکتیو، سوخت، صلح، احداث، كشور، انقلاب، بشر

هم افزایش خواهد یافت . تضمین تأمین این انرژی به صورتی مطمئن ، به صرفه و سازگار با محیط زیست ، در گرو حل مشکلات هسته ای است که بشر امروزه و در آینده با آنها دست به گریبان است . همه باید در تأمین منبع انرژی سازگار با محیط زیست با هم همکاری کنیم و اقتصاد و سیاستمان را بر روی دستیابی به این هدف متمرکز کنیم .
توسعه در طی گذشت سال ها از طریق تجزیه زمین ها ، آبراهها ، تغییر کاربرد زمین و تهدید تنوع زیستی همراه با تاثیرات عمده بر محیط زیست بوده است و این تاثیرات همچنان وجود دارد . علاوه بر آسیب هایی که در اطراف ما و به محیط زیست وارد می شود ، این تاثیرات هزینه های اقتصادی چشمگیری را برای ما به همراه داشته است و همچنین همراه با تاثیرات نامناسب برای سلامت بشری است . ( نیکلاس رابینسون ، ترجمه حسینی ، 1390 : 737 ) رقابت در توسعه اقتصادی ، کشورهای جهان را بر آن داشته است تا از پیشرفت های علمی و فنی ، نهایت بهره برداری را بکنند ، بدون این که در فکر محیط زیست باشند ( ژرژ تومه ، ترجمه شارع پور ، 1380 : 75 ) . صنایع ، تکنولوژی ها و اکتشافات جدید علمی ، اشتهای سیری ناپذیر انسان ها و رقابت بی پایان آنها در مالکیت و بهره وری از منابع طبیعی ، روز به روز بر معضلات و تخریب محیط زیست می افزاید . رشد جمعیت و افزایش روزافزون قدرت تولید بشر آنچنان ابعادی به این تخریب داده که سکونت کره خاکی مورد تهدید قرار گرفته و حیات و ممات افراد بشر به خطر افتاده است . به دلايل گوناگون در كشورهاي در حال توسعه و به ويژه جوامعي كه براساس توانائيهاي بالقوه خويش از رشد سريعي برخوردار مي گردند، در بسياري از موارد اولویت های توسعه راه را بر اولویت های زيست محيطي مي بندند . بنابراين در چنين شرايطي بروز برخي موانع و عوارض ناشي از ورود آلاينده هاي جامد، مايع و گاز به آب و هوا و خاك در مقياس محلي، منطقه اي، ملي و حتي فراملي امري اجتناب ناپذير مي گردد.
مسأله استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای به دنبال فعالیت های علمی و کاربردی در این زمینه مقوله ای است که از مدت ها پیش در حوزه حقوق بین الملل عمومی و در سال های اخیر در حوزه حقوق ملی کشورها مورد بحث قرار گرفته است ، با توجه به شرایط و موقعیت اخیر کشورمان در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای بررسی جهات حقوقی موضوع به ویژه با توجه به قواعد حقوق بین الملل در این خصوص از اهمیت بالایی برخوردار می باشد . امروزه دستیابی به زوایای مختلف علوم و تکنولوژی هسته ای مسالمت آمیز ، و ایجاد زمینه های کاربردی آن ، می تواند به عنوان یک شاخص پیشرفت و پایداری سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی برای هر کشوری به شمار آید . همچنین می تواند نمایانگر سطح دانش و توان بالای دانشمندان آن جامعه باشد . از مهم ترین منابع استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی ، ساخت رآکتور هسته ای جهت تولید برق می باشد . کشورهای مختلف درصدد تأمین انرژی مورد نیاز خود از طریق انرژی هسته ای می باشند . روند استفاده از برق هسته ای تا دهه های آینده همچنان سیر صعودی خواهد داشت . استفاده کردن درست و در مسیر صحیح و بشردوستانه از فناوری هسته ای، می تواند آرامش و بقا را در جهان به همراه داشته باشد . تنها استفاده کردن از این نوع انرژی نیاز امروزی جامعه بشری نیست بلکه مهم تر از آن توجه کامل به اصول زیست محیطی، هدایت صحیح پسماندهای هسته ای و رعایت اصول ایمنی برای بالا بردن ضریب امنیت مصرف این موهبت کارآمد، است . در این میان ، ارزیابی اثرات زیست محیطی طرح های توسعه ای و پروژه های عمرانی ، به عنوان موثرترین راهکار کاهش تأثیرات مخرب فعالیت های انسانی در محیط زیست ، مورد پذیرش بیشتر سازمان های زیست محیطی قرار گرفته است .
نکته بسیار مهم در خصوص انرژی این است که استفاده و تولید انرژی در زمان حاضر همراه با تأثیرات زیست محیطی در سطوح محلی ، منطقه ای و جهانی است . جامعه بين المللي اهميتي خاص براي حصول اطمينان از اين كه استفاده از انرژي هسته اي، ايمن، داراي ضابطه مندي صحيح و سازگار با محيط زيست است، قائل است . خطرات ناشی از آلودگی محیط زیست و تأثیرات گازهای گلخانه ای و دی اکسید کربن در بالا رفتن گرمایش جهانی ، به سبب استفاده از سوخت فسیلی ، بسیاری از کشورها را بر آن داشته است که ساخت نیروگاه های هسته ای را به منظور تأمین انرژی مورد توجه قرار دهند . فناوری هسته ای به موازات مزایا و فواید خود ، خطرها و زیان هایی برای جوامع بشری و محیط زیست به همراه آورد . نیروگاه های هسته ای را می توان مهمترین کاربرد از فناوری هسته ای نامید که بدون تولید گازهای آلاینده به تولید برق می پردازند اما پتانسیل آلودگی از طریق به کار انداختن نیروگاه های هسته ای ، در حال افزایش است و دفع ضایعاتشان یک معضل و مشکل برای آینده محسوب می شود . همچنین است سایر نگرانی های مهم ، خرابکاری یا سوانحی که در تاسیسات هسته ای روی می دهد .
لزوم احداث و راه اندازی یک نیروگاه هسته ای در ایران ، قبل از انقلاب اسلامی احساس شد و قرارداد احداث و راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر با یک شرکت آلمانی بسته شد . نیرو‌گاه اتمی بوشهر اولین حلقه تاسیسات هسته ‌ای ایران برای کاهش وابستگی به سوختهای فسیلی واستفاده از انرژی پاک وارزان هسته ای است که به شبکه سراسری برق کشور متصل شد تا بهره برداری مقدماتی ازنخستین نیروگاه اتمی جمهوری اسلامی ایران آغا ز شود و عصری جدید برای تولید برق هسته ای ایجاد گردد . نیروگاه اتمی بوشهر سمبل استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای می باشد. در کشور ما برق هسته ای با نیروگاه اتمی بوشهر گره خورده است ؛ این پروژه از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد و با آغاز انقلاب اسلامی ایران ، عملیات ساختمانی آن متوقف شد ، تا آنکه قرارداد جدیدی جهت اتمام و تکمیل ساختمان نیروگاه و راه اندازی آن با طرف روسی منعقد گردید . به دلایل مختلفی زمان تحقق آن به درازا کشید و در مقاطعی خیلی ها از به سرانجام رسیدن این پروژه قطع امید کردند و خوشبختانه بعد از یک دوره پر فراز و نشیب سرانجام این نیروگاه به بهره برداری رسید و در مهرماه سال 92 تولید تجاری برق خود را آغاز کرد . بر این اساس نیروگاه بوشهر به لحاظ آنکه تنها نیروگاه اتمی کشور در حال حاضر و تا چند سال آینده خواهد بود، از جایگاه ویژه ای برخوردار است. نیروگاه بوشهر، تنها نیروگاه اتمی تولید انرژی ایران است که در ساحل خلیج فارس قرار دارد. اقدامات بزرگی در نیروگاه اتمی بوشهر انجام شده است . در طراحی و ساخت نیروگاه اتمی بوشهر از استانداردهای روز استفاده شده است و موارد ایمنی مورد نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی در آن به کار گرفته شده و تمهیدات لازم اندیشیده شده است .
ارزیابی اثرات محیط زیستی نظامی سازمان یافته است که برای گردآوری و ارزشیابی اطلاعات محیط زیستی و استفاده از آن ها در روند تصمیم گیری های اجرایی پروژه های توسعه به کار گرفته می شود و اساساً این ارزیابی به پیش بینی تغییراتی می انجامد که می تواند در اثر اجرای گزینه های مختلف یک پروژه پدید آید . ارزیابی اثرات زیست محیطی طرح های توسعه ای و پروژه های عمرانی پیش از احداث ، به عنوان موثرترین راه های کاهش تأثیرات مخرب فعالیت های انسانی در محیط زیست ، مورد پذیرش بیشتر سازمان های زیست محیطی قرار گرفته است . مراحل ساختمانی نیروگاه بوشهر به اتمام رسیده و در مرحله بهره برداری قرار داریم . امروزه با پایان مراحل ساخت و راه اندازی ، شاهد شروع بهره برداری مقدماتی از اولین نیروگاه هسته ای جمهوری اسلامی ایران و اتصال آن به شبکه سراسری برق کشور هستیم . با توجه به ویژگی های منحصر به فرد این نیروگاه ، دستیابی به بالاترین سطح ممکن از ایمنی هسته ای در سراسر دوران بهره برداری می تواند اولویت اول باشد .

فصل اول :
کلیات تحقیق

1 – 1 بیان مسئله
توسعه روزافزون بخش های مختلف از جمله صنعت بدون توجه کافی به جوانب زیست محیطی آن منجر به ایجاد مشکلاتی خواهند شد که برطرف نمودن آنها ، انرژی و هزینه فراوانی را طلب می کند . نیروگاه های هسته ای همواره موجب رهاسازی مقادیری مواد رادیواکتیو به صورت گاز ، مایع و جامد در محیط زیست می شود . از این مواد رادیواکتیو اشعه هایی ساتع می گردد که اگر بر نسوج زنده برخورد کنند سبب تجزیه ، تلاشی و انهدام این نسوج می شوند . استفاده از انرژی هسته ای برای مصارف صلح آمیز ، در کنار منافع و مزایای بسیاری که برای کشورها به ارمغان می آورد ، خطرات بهداشتی و زیست محیطی متعددی را نیز ممکن است با خود در پی داشته باشد . به خصوص زمانی که به کارگیری انرژی هسته ای از قالب کنترل شده خارج شود و اصول ایمنی و حفاظتی مربوطه رعایت نشود ، هر گونه کوتاهی و اهمال کاری در این خصوص ، عوارض جبران ناپذیری برای سلامت انسان و محیط زیست به همراه خواهد داشت . یک انفجار هسته ای ناخواسته یا تعمدی ، نشت مواد رادیواکتیو از رآکتورهای آسیب دیده یا فرسوده نیروگاه ها یا مراکز فن آوری هسته ای ، بروز آلودگی رادیواکتیو در حین حمل ، جابجایی و ذخیره سازی سوخت و زباله اتمی و آلوده شدن محیط و افراد درگیر عواقب فاجعه باری خواهند داشت . تشعشعات ساطع شده از هسته اتم های رادیواکتیو یا انفجار کنترل نشده ناشی از هم جوشی یا شکافت هسته ای ، خطرهایی برای انسان و محیط زیست به دنبال دارد که به خطرات هسته ای معروف است .
امروزه تهدیدات زیست محیطی در مرکز مهم ترین پرسش های وجدان انسان ها قرار دارد . این پرسش ها افکار عمومی جهان را به طرز نگران کننده ای به خود معطوف کرده و حساسیت شدیدی نسبت به محیط زیست در سطح جهانی به وجود آورده است . جامعه شناسان ، زیست شناسان ، صاحبان صنایع ، سیاستمداران ، اکولوژیست ها ، اقتصاددانان هر کدام علت تهدیدات زیست محیطی را از دید خود توضیح می دهند ( کامونر ، 1382 : 10 – 3 ) ، اما نقطه اشتراک شان این است که بسیاری از تهدیدات زیست محیطی ، تخریب منابع ، آلوده سازی محیط و … نتیجه فعالیت های انسان است . با توجه به وقوع حوادث نیروگاهی هسته ای در جهان از قبیل ؛ چرنوبیل و فوکوشیما ، یکی از مهم ترین مسائلی که در حال حاضر در رابطه با نیروگاه های اتمی مورد بحث است مسئله ایمنی این نیروگاه هاست و اینکه به هنگام ساختمان ، راه اندازی و تولید برق چه ضوابط و مقرراتی مراعات گردد تا اولاً از آلودگی محیط زیست جلوگیری گردد و ثانیاً نقائص فنی از قبیل ترک برداشتن و سوراخ شدن و ترکیدن اجزاء حامل جریان آب و بخار آلوده به مواد رادیواکتیو پیش نیاید که باعث بروز زیان ها و خسارات جبران ناپذیری برای سلامتی و حیات ساکنین مجاور این نیروگاه ها گردد . و این که آنچه برای سایر نیروگاه ها اتفاق افتاده برای نیروگاه اتمی بوشهر رخ نخواهد داد .
نيروگاه هسته¬اي بوشهر با قدرت 1000MWe اولين نيروگاه هسته¬اي كشور مي¬باشد كه طراحي و ساخت آن به قبل از انقلاب اسلامي برمي¬گردد. عليرغم كارشكني¬هاي كشور سازنده، اين نيروگاه با همكاري كشور روسيه تكميل و راه¬اندازي شد. نيروگاه هسته¬اي بوشهر از فناوري پيچيده¬اي برخوردار بوده كه در ارتقاء صنايع كشور اهميت فراواني دارد. قدرت حرارتي اين نيروگاه 3300MWth است كه ظرفيت¬هاي توليد برق آن 1000MWe مي¬باشد. اين نيروگاه از نوع PWR (رآكتور با آب تحت فشار) و از نوع روسي VVER است . نیروگاه اتمی بوشهر در نزدیکی شهرستان بوشهر و در سواحل خلیج فارس واقع شده است . طراحی و ساخت نیروگاه بوشهر انرژی هسته ای از آغاز تا مرحله نهایی مطابق با مقررات ایمنی هسته ای ایران ، استانداردهای فدراسیون روسیه ، و الزامات آژانس بین المللی انرژی اتمی است . با اتصال برق تولیدی این نیروگاه به برق سراسری کشور وارد مرحله ای دیگر شده ایم و آن دستیابی به ایمنی هسته ای است .
در حال حاضر در سراسر دنیا ایمنی نیروگاه های هسته ای بر پایه «دفاع در عمق» بنا نهاده می شود. چنین دیدگاهی طراحان را بر آن وا می دارد تا سلسله ای از حایل های فیزیکی را به صورت پشت سر هم در مسیر انتشار مواد رادیو اکتیو به محیط مدنظر قرار دهند . وجود چند لایه حایل فیزیکی از آثار سوء مواد رادیو اکتیو به پرسنل بهره بردار، محیط پیرامون نیروگاه و مردمی که در اطراف نیروگاه زندگی می کنند، جلوگیری می نماید . این حایل ها به ترتیب عبارتند از: شبکه سرامیکی قرص های سوخت، غلاف میله های سوخت، تجهیزات مدار اول، کره فولادی و در نهایت کره بتونی. لازم به ذکر است که بیش از 98% محصولات شکافت (مواد رادیواکتیو) در داخل شبکه سرامیکی قرص های سوخت محبوس می گردند.
تأثیر فعالیت نیروگاه های هسته ای بر محیط مجاور آن و احتمال انتشار مواد پرتوزا یکی از مهم ترین دغدغه های جوامع بشری است . زیرا وقتی یک نیروگاه هسته ای کار می کند ممکن است اندکی از هسته های پرتوزا در محیط رها شوند . اگر چه در زمان طراحی نیروگاه های سوخت هسته ای محاسبات ایمنی نیروگاه ها به لحاظ حوادث احتمالی درونی ، بیرونی ، حوادث طبیعی نادر و اثرات متقابل محیطی برای حداکثر پدیده های تلفیقی محتمل انجام می شود و در طراحی و ساخت نیروگاه ها هم لحاظ می گردند ، ولی بر اساس مقررات زیست محیطی لازم است که در زمان بهره برداری از نیروگاه های سوخت هسته ای ، نیز مورد ارزیابی قرار گیرند . در بعضی از تأسیسات هسته ای ، مقادیر عظیم سوخت هسته ای یا انرژی تولید شده ، تحت شرایط خاصی ممکن است منجر به انتشار گسترده و غیر قابل کنترل مواد رادیواکتیو گردد و خطر قرارگیری افراد در معرض تشعشع شدید را ایجاد نماید .
ارزیابی تابش اشعه به افراد در فواصل متعدد از راکتورهای هسته ای همیشه موضوع بسیار مهمی بوده است . رایج ترین پرسش ها در خصوص ایمنی نیروگاه های هسته ای در مورد حوادث می باشد . این که آیا حادثه منجر به تابش شدید به افراد خواهد شد ؟ آیا تابش ها زیر حدود پذیرفته شده بین المللی هستند ؟
شناسنامه يك نيروگاه اتمي سه مولفه‌ دارد كه عبارتند از: گزارش ايمني نيروگاه كه بسيار مفصل است ، گزارش زيست محيطي و آناليز ايمني به روش احتمالي . حوادث و وضعیت های اضطراری هسته ای و رادیولوژیکی ، نه تنها بر تأسیساتی که در آن رخ می دهند ، بلکه بر محیط مجاور خود نیز اثرات مخربی دارند . در شرایط خاصی ، رادیواکتیویته ممکن است از طریق آب یا هوا ، به نواحی دورتر از تأسیسات هسته ای محل وقوع حادثه انتقال یابد و حتی امکان دارد باعث آلودگی مناطق دور دست از جمله آلودگی قلمرو سایر دول گردد . حادثه ناشی از منابع تشعشع زا ممکن است منتهی به از دست دادن کنترل متعارف بر منبع گردد و منجر به قرار گیری افراد و محیط زیست در معرض اشعه شود . پیامدهای تشعشع هسته ای ممکن است جزئی باشند همانند حادثه 1987 گویانا و یا ممکن است بسیار شدید و مستلزم واکنش اضطراری باشد .
نيروگاه اتمي بوشهر مانند ساير نيروگاه‌هاي اتمي در دنيا، ميزان بسيار اندكي پسمان راديواكتيو را بشكل كنترل شده، در زمان كار به محيط رها خواهد نمود . از آنجا که احداث و بهره برداری از نیروگاه اتمی بوشهر دارای اثراتی مثبت و منفی ، کوتاه مدت و بلند مدت و مستقیم و غیر مستقیم بر محیط زیست منطقه و کل کشور خواهد بود ، لذا این تحقیق به منظور ارزیابی و بررسی ، پیش بینی و تفسیر این اثرات احتمالی بر محیط زیست اقلیم جنوب و خلیج فارس ، بهداشت عمومی و سلامت اکوسیستم صورت گرفته و ضمن آن اثرات سوء اجتناب ناپذیر شناسایی شده و همچنین به بررسی تناسب پروژه با محیط زیست اقدام شده است . اثرات زیست محیطی احداث و فعالیت نیروگاه اتمی بوشهر در این منطقه بسیار حائز اهمیت است . ارزیابی اثرات زیست محیطی نیروگاه اتمی بوشهر بدین منظور انجام می شود که در اجرای آن ، مسائل محیط زیست نیز به عنوان یکی از عوامل در تصمیم گیری ها مورد توجه قرار گیرد . بررسي اثرات زيست محيطي توليد برق هسته اي و جلوگيري از توليد آلاينده هاي گازي معدني يا راديواکتيو مي تواند گام موثري در رفع نگراني هاي جامعه جهاني پيرامون استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي باشد. الکتريسيته توليدي با انرژي هسته اي تنها زماني به کار بشر امروز مي آيد که تخريب هاي زيست محيطي اين فرايند توليد و بازفرآوري مواد آن در کمترين سطح ممکن باشد.

1 – 2 اهمیت و ضرورت انجام تحقیق
با توجه به این که توسعه و پیشرفت در انرژی هسته ای در دست یابی به رشد اقتصادی و اقتدار جهانی تأثیر بسزایی خواهد داشت ، توسعه نیروگاهی همواره یکی از مهم ترین دغدغه های کشورهای در حال توسعه بوده است . امروزه دستیابی به زوایای مختلف علوم و تکنولوژی هسته ای مسالمت آمیز ، و ایجاد زمینه های کاربردی آن ، می تواند به عنوان یک شاخص پیشرفت و پایداری سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی برای هر کشوری به شمار آید . همچنین می تواند نمایانگر سطح دانش و توان بالای دانشمندان آن جامعه باشد . در ایران سابقه فعالیت های هسته ای به بیش از 40 سال می رسد . امروزه ، تجربه مشکلات زیست محیطی تنها به کشورهای توسعه یافته محدود نمی شود بلکه اکثر کشورهای جهان ( از جمله ایران ) را نیز در بر می گیرد ( کاستلز ، 1384 : 148 ) . اگر چه در اصل پنجاهم قانون اساسی تصریح شده که « در جمهوری اسلامی ایران ، حفاظت از محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعدی باید در آن حیات ر به رشدی داشته باشند ، وظیفه عمومی تلقی می گردد . از این رو ، فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا

متن کامل پایان نامه فوق در سایت sabzfile.com موجود است

You may also like...