مقاله در مورد بازاریابی، آنلاین، مشتری، تبلیغات، ذهن، مارکتینگ، اینترنت، راه‌اندازی

دانلود پایان نامه

داده‌باشم.

با آرزوی بهترین‌ها!

عصر حاضر دوران شکوفایی استارتاپ‌ها است. رشد روز‌افزون رسانه‌های آنلاین محدودیت‌های ما را کاهش داده‌ است. در واقع ما در زمانی زندگی می‌کنیم که فرصت‌ها و پتانسیل‌هایی برای رشد تجاری در مقیاسی که تا به حال تجربه نشده، در اختیارمان قرار گرفته است. به لطف ظهور اینترنت و گوشی‌های هوشمند، حجم تجارت آنلاین رشد بسیار زیادی تجربه کرده است.

اگر ایده‌ای به ذهنتان نمی‌رسد بسیار مهم است که بدانید چه فرصت‌هایی تا به حال خالی مانده‌اند. در جامعه‌ای که هر کسب‌وکاری به سمت خدمات آنلاین سوق ‌پیدا کرده‌، مسلما رقابت در هر زمینه‌ای بسیار سخت شده است؛ اما هم‌چنان فرصت‌های بسیاری کشف نشده‌اند. شاید با وجود شرکت‌هایی مانند آمازون که همه‌ی منافع تجارت آنلاین را درو می‌کند، بسیاری از افراد امید خود را از دست بدهند؛ اما فرصت رشد در هر زمینه‌ای بسیار گسترده است.

در گزارش اتحادیه‌ی خرده‌فروشی ملی آمریکا برآورد شده است که تجارت خرده‌فروشی سهمی در حدود ۳.۷ درصد تا ۴.۲ درصد از نرخ رشد سالیانه داشته باشد. این اتحادیه تخمین زده است که نرخ فروش‌های غیر فروشگاهی، ۳ تا ۴ برابر این مقدار باشد. فروش سنتی هنوز هم بازار قابل توجهی دارد؛ اما انتظار می‌رود نهایت رشدی در حدود ۲.۸ درصد داشته باشد. واضح است که بیشترین وزنه‌ی این نرخ رشد، بازار گوشی‌های هوشمند است.

نرخ رشد تجارت

این اطلاعات پتانسیل بالقوه‌ی تجارت آنلاین را نشان می‌دهد. اگر چه اینترنت آن‌طور که باید و شاید همه‌گیر نشده است؛ اما امکاناتی مانند تحویل فوری کالا‌ به وسیله‌ی پهپاد یا فناوری‌هایی مانند چاپ سه‌بعدی و واقعیت مجازی در نهایت باعث رکود بازار‌های سنتی و رشد و توسعه‌ی همه‌ی کسب‌و‌کار‌ها خواهد شد.

اما سؤال این است که چگونه با افزایش روز به روز هزینه‌ها بتوانیم در فضای مجازی گلیم خود را از آب بیرون بکشیم. در این مطلب راه‌اندازی استارتاپ را چه به عنوان شغل جانبی در نظر داشته باشید چه شغل اصلی، فرصت‌هایی به شما معرفی می‌کنیم که هنوز اشباع نشده‌اند.

چگونه کسب‌و‌کار آنلاین را شروع کنیم
با تعدد بیش از حد مجوزها و محدودیت‌های قانونی و غیر‌ قانونی، راه‌اندازی تجارت آنلاین کمی دست‌وپا‌گیر شده است. اما تدبیر شما در این موانع است که شما را کارآفرین می‌کند. قبل از شروع کار، با یک وکیل یا حساب‌دار مشورت کنید و وقتی که مجاب شدید، با قدرت تمام خود را وقف کار کنید.

یکی از مزیت‌های اینترنت این است که شما می‌توانید حتی با سرمایه‌ی اندک تجارت موفقی راه‌ بیندازید و از فضای آنلاین کسب درآمد کنید. هر چه با جزئیات و پیچیدگی‌های بازاریابی آنلاین آشنایی داشته یا در شبکه‌های اجتماعی مهارت داشته باشید، احتمال موفقیت شما بیشتر است؛ البته برای شروع لازم نیست در امور ذکرشده خبره باشید.

مانند هر شغلی در این دنیا شما همچنان به زمان یا سرمایه زیاد نیاز دارید. اگر هر ۲ را داشته باشید واضح است که بازی را برده‌اید. بسیاری از مردم محدودیت بیشتری در منابع مالی نسبت به زمان دارند. با در نظر گرفتن این که زمان محدودی در اختیار داریم، استفاده‌ی درست از زمان و مدیریت آن برای موفقیت بسیار حیاتی است.

چت بات

۱- راه‌اندازی چت‌بات
به لطف حضور تمام‌‌وقت ما در اپلیکیشن‌های ارتباطی مانند فیسبوک و تلگرام، رشد چت‌بات‌ها به‌وضوح قابل مشاهده است. ما به چت کردن با خانواده و دوستان در شبکه‌های اجتماعی بسیار عادت کرده‌ایم. به همین دلیل است که چت‌بات‌های هوشمند مرزهای جدید‌ی برای تجارت تعریف کرده‌اند.

واضح است که با ادغام شدن چت‌بات‌ها در سرویس‌های پشتیبانی مشتریان، علاوه بر اتوماسیون کارهای تکراری دست‌و‌پا‌ گیر، رضایت مشتریان نیز افزایش خواهد یافت. مزایای آن‌ها در سایر جنبه‌های تجارت نیز بر همگان روشن شده است. همه‌ی طیف‌های تجاری به‌صورت گسترده‌ای به استفاده از انواع چت‌بات‌ها علاقه نشان داده‌اند. پلتفرم‌هایی مانند مینی‌چت و چتی‌ پیپل و بسیاری دیگر با رفع دردسر‌های راه‌اندازی چت‌بات انحصاری برای استارتاپ‌ها، رشد قابل ملاحظه‌ای به دست آور‌د‌ه‌اند.

تشبیه چت‌بات به معدن طلا چندان اغراق‌آمیز به نظر نمی‌رسد. بسیاری از مردم سعی می‌کنند از این سیستم در تجارت خودشان بهره‌ ببرند تا بسیاری از کارهای فزایند‌ه‌ی فروش و بازاریابی، به‌صورت خودکار انجام شود. اگر چه مانند تب طلای کالیفرنیا سود اصلی نصیب کسانی خواهد شد که بیل و کلنگ می‌فروشند؛ اما چرا چت‌بات اختصاصی تجارت خودتان را راه‌اندازی نمی‌کنید. به یقین این کار زحمت و تلاش فراوانی نیاز دارد اما ارزشش را دارد.

محصولات پکی

۲- فروش پک محصولات
فروش محصولات پک‌شده ایده‌ی جدیدی نیست و از سال‌ها قبل وجود داشته است. اما رشد روز‌افزون اینترنت باعث شده است که این ایده‌های قدیمی در فضای مجازی مجالی برای عرض اندام داشته باشند. پک محصولات، لوازم و ابزارهای مورد نیاز همگان است که با قیمتی کمتر از خرید تک‌تک آن‌ها در اختیار مشتری قرار می‌گیرد. کلاپ دالر شیو یکی از شرکت‌هایی است که در این زمینه فعالیت دارد.

این شرکت در سال ۲۰۱۱ توسط میشاییل دوبین بنیان‌گذاری و بعد‌ها به قیمت میلیاردها دلار فروخته شد. ابتکار عمل آن استفاده از ویدیو‌های بازاریابی ویروسی بود. اگر از جنبه‌های بازاریابی به آن نگاه کنیم به هوشمندی کار دوبین پی خواهیم برد. مانند سایر فروشندگان، محصولات پکی این شرکت نیز آیتم‌های پایه‌ای برای سفارش داشت. وقتی شما سفارش خود را انجام می‌دادید، با تبلیغاتی به سمت خرید جنس های گران‌تر با تخفیف‌های ویژه هدایت می‌شدید؛ در واقع سود بیشتر، شما را وسوسه‌ به خرید بیشتر می‌کرد. شناخت دوبین از بازار و توانایی‌های وی برای خلق تجارت آنلاین با پتانسیل رشد بالا، او را تبدیل به نمادی در این زمینه تبدیل کرد.

برای رشد در این زمینه احتیاجی نیست به مافیا وصل باشید. احتمالا با وب‌سایت‌های داخلی و خارجی که اساسا برای کمک به اتصال خریداران و فروشندگان این محصولات ایجاد شده است، آشنایی دارید. می‌توانید از آن‌ها برای شروع کسب و کار خود استفاده کنید.

در این صنعت، شرکت‌هایی مانند گریز، بلوآپرون، فب‌فیت فان و لتوت رشد بسیار سریعی داشته‌اند. مؤسسه‌ی بسته‌بندی شور تخمین زده بود که در سال ۲۰۱۶ حدد ۲۱.۳ میلیون سایت فروش محصولات پکی وجود داشت. درحالی‌که در سال ۲۰۱۳ این رقم ۷۰۰ هزار بود که رشدی ۳۰۰۰ درصدی را نشان می‌دهد. یکی از مؤسسان این سایت‌ها در سن ۴۰ سالگی، درآمد ماهیانه‌ی ۷۸ هزار دلاری دارد!

شبکه ی تبلیغات

۳- شبکه‌ی تبلیغاتی
در رقابت شدید بازاریابی امروزه اگر ندانید چگونه ترافیک کاربران را به نفع خودتان مدیریت و بهینه‌سازی کنید، لازم است این کار را به افراد واجد شرایط واگذار کنید. حقیقت این است که تبلیغات پولی پیچیدگی‌های خاصی دارد. درک مسائلی مانند هدف‌گیری مشتریان، تعریف بازار هدف، تب و رکود بازار برای همگان امکان‌پذیر نیست.

اگر شما با ترفند‌های تبلیغات آنلاین آشنایی کامل داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید شبکه‌ی تبلیغاتی خودتان را راه‌اندازی کنید. با در نظر گرفتن رشد تبلیغات آنلاین به‌واسطه‌ی قدم نهادن غول‌های تکنولوژی مانند فیسبوک و گوگل و اینستاگرام و آن‌هایی که بعدا خواهند آمد، ماهی‌گیری در این دریا‌ی گل‌آلود سود سرشاری نصیبتان خواهد کرد.

با نگاهی به آمار و گزارش‌های ایمارکت، گردش مالی تبلیغات آنلاین از ۸۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ تا ۱۲۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱، رشدی ۲ برابری خواهد داشت. در سال ۲۰۱۶ برای اولین بار تبلیغات آنلاین از تبلیغات تلویزیونی پیشی گرفت و این فاصله در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۰ میلیارد دلار شد.

با این که اینترنت هنوز در دوران پیش از بلوغ خود به سر می‌برد، ولی واقعیت محض رشد بیش از پیش تبلیغات آنلاین است. هر چه در این صنعت زودتر سرمایه‌گذاری کنید بهتر خواهید توانست پایه‌های تجارت آنلاین خود را محکم کنید. در این زمینه بسیار مطالعه کنید و همه‌ی فوت‌و‌فن‌های بازاریابی در پلتفرم‌هایی مانند گوگل و فیسبوک را یاد بگیرید. آموزش‌هایی پیدا کنید و از امکانات رایگان در دسترس برای حرفه‌ای‌تر شدن در این زمینه استفاده کنید.

سئو

۴- سئو
بهینه‌سازی برای موتور‌های جستجو موضوعی است که در سال‌های اخیر بسیار به آن پرداخته شده است. درحالی‌که آگهی‌های تجاری با نرخ سرسام‌آوری رشد می‌کنند، توانایی برای دیده شدن لیست جستجو‌ها در موتورهای جستجو مانند گوگل، نه‌تنها مزیتی رقابتی بلکه بسیار سودآور است.

وقتی موضوع کلید‌واژه‌ها‌ی جستجو مطرح می‌شود، واقعیت این است که حدود ۴۰ درصد افراد به بالاترین نتیجه‌ی جستجو کلیک می‌کنند. نتایج نشان داده‌شده در صفحه‌ی اول، ۹۱ درصد بازدیدها را به خود اختصاص می‌دهند. ظاهر شدن در صفحه‌ی اول موتور‌های جستجو، مزیت مورد علاقه‌ی همه‌ی مشاوران بازاریابی است.

هرچه اینترنت رشد می‌کند و بزرگ‌تر می شود، سئو نه‌تنها رقابتی‌تر می‌شود بلکه فرصت‌های شغلی آن بسیار وسوسه‌کننده‌تر می‌شوند. اگر بدانید چه باید بکنید، به‌آسانی می‌توانید در این صنعت سرمایه‌گذاری کنید. البته قرار نیست فقط به مشتریان خدمات بدهید. تسلط در این زمینه برای کسب‌و‌کار خودتان نیز بسیار مفید خواهد بود.
از آثار خوب و جدید در حوزه بازاریابی، کتاب ((تکنیک های بازاریابی در بازار ایران)) است. کتاب های بازاریابی و مارکتینگ در ایران، عمدتا ترجمه بوده و یا از نشر و طبع آنها سالها گذشته و یا تا حدودی آکادمیک و پیچیده هستند که مخاطب عام، نمی تواند ارتباط خوبی با آنها بگیرد. اما این کتاب با زبانی خودمانی و دوستانه، با مثالهای جدید و به روز و معطوف به بازار ایران و تحولات روز جهان منتشر شده که هر خواننده ای حتی یک کاسب دیپلمه می تواند از آن استفاده کند و با مفاهیم مارکتینگ و بازاریابی آشنا شود.

از آنجا که این کتاب به صورت علمی و اصولی در حوزه بازاریابی مطالب خوبی ارائه داده، خلاصه ای از نکات مهم آن را ارائه می دهیم به این امید که علاقمندان با خواندن این کتاب و بهره گیری از آن بتوانند، بیش از پیش به صورت علمی و تخصصی در حرفه و کسب و کار خود موفق باشند.

تعریف بازاریابی و محدوده آن

بازاریابی به معنای واقعی آن از انقلاب صنعتی شکل گرفته است، وقتی که عرضه بر تقاضا فزونی گرفت و مشتری اهمیت پیدا کرد. بازاریابی و مارکتینگ در واقع، فرآیندی اجتماعی و مدیریتی و مالی است که به یک تولید کننده یا عرضه کننده می گوید اول مشتری را پیدا کنید، نیازهای او را بسنجید و بعد تولید کنید. این مفهوم هم در مورد کالاهای خرد و تندگردش مثل مواد غذایی و پوشاک، مصداق دارد و هم در مورد کالاهای بزرگ، هم در مورد خرده فروشی و هم در مورد عمده فروشی و B2B، هم در مورد خدمات مثل بیمه به کار می رود و هم در مورد سیاست مثل انتخابات. پس ما با مفهومی بزرگ و چند جانبه مواجه هستیم که زندگی ما را فرا گرفته است و با شناخت مشتری سعی می کند، عرضه و تقاضا را به هم اتصال دهد.

پژوهش بازار در بازاریابی

قبل از ایجاد علم مارکتینگ و شیوه های جدید پژوهش بازار، تولید کننده یا ارائه دهنده خدمات، بر اساس ذهنیت خودش یا اطرافیانش تولید می کرد و عرضه می نمود؛ اما امروزه، پژوهش یکی از موضوعات مهم در بازاریابی به شمار می رود.

در پژوهش بازار با بهره گیری از شیوه های آماری و نظرسنجی و تحلیل مخاطب و تحقیق کمی و کیفی، مشتری، مورد بررسی قرار می گیرد تا بتوان بهتر و بیشتر به ارائه خدمت به او پرداخت.

وقتی ما در بازاریابی موفق می شویم که بتوانیم مخاطب و نیازهای او را بشناسیم و این شناخت مخاطب، لازم است از اصول علمی و پیشرفته پیروی کند. چه از طریق پرسشنامه های آماری، چه به واسطه تحقیقات کیفی خودآگاه و مصاحبه علمی و حرفه ای با مخاطبین و چه با تحلیل های روانشناختی و تحقیقات کیفی ناخودآگاه.

در بازاریابی، سه مولفه مهم وجود دارد که باید به صورت علمی به آن توجه کرد و ما نیز به آن خواهیم پرداخت این سه مولفه را به اختصار، STP نامیده اند؛ یعنی Segmentation یا بخش بندی بازار – Targeting یا هدفگذاری – Positioning یا جایگاه یابی.

بخش بندی بازار

تا ۵۰ سال قبل، بخش بندی بازار به شکل جدی وجود نداشت. هنری فورد می گفت: مشتری مختار است که خودروی خود را به هر رنگی که خواست انتخاب کند به شرطی که آن رنگ، مشکی باشد! همه مشتریان با یک رنگ و سلیقه ارزیابی می شدند و آن چه مهم بود، محصول بود نه مشتری و خواست او.

اما به مرور وقتی بازار از انحصار خارج شد و رقابت و تنوع بیش از پیش شد، مارکتینگ به این سمت و سو حرکت کرد که ما اولا باید به خواسته ها و نیازهای مشتریان توجه بیشتری کنیم، ثانیا می توانیم آنهایی که مثل هم فکر می کنند را در خوشه ها و بخش های یکسانی قرار دهیم. از اینجا بود که بخش بندی بازار شکل گرفت.

بخش بندی بازار، تکلیف تولید کننده یا عرضه کننده خدمات را مشخص می کند که چه چیزی باید تولید یا عرضه کند؟ و مشخص می نماید که به هر گروه از مشتریان نیز چگونه باید خدمات بدهیم؟ چگونه برای آنها تبلیغات کنیم؟ چگونه با آنها ارتباط بگیریم؟

برای ما بخش بندی جغرافیایی را نیز مشخص کرده و می دانیم از لحاظ رنگ و طعم و سلیقه و جایگاه جغرافیایی با چه محل و فرهنگی طرف هستیم و چگونه باید تولید کنیم یا تبلیغ نماییم؟ بخش بندی سن و شغل و جنس و رفتار مردم را نیز تحلیل و دسته بندی می کند و کار مارکتینگ و بازاریابی را می تواند بسیار آسان کند.

اما نکته مهم در بخش بندی این است که باید پایه اطلاعاتش صحیح باشد و تحلیل درست هم انجام شود تا در تقسیم بندی مشتریان و سلایق و علایق آنان به بیراهه نرویم.

هدفگذاری

در هدفگذاری، ما بعد از بخش بندی بازار، انتخاب می کنیم که هدف ما دقیقا کدام بخش از بازار است و چگونه باید به آنها دست پیدا کنیم.

جایگاه یابی

در گذشته، جایگاه یابی به این مهم می پرداخت که جایگاه یک کالا در قفسه فروشگاه کجا باشد، بهتر است؟ اما از دهه ۱۹۷۰ جک تراوت و ال ریز مفهوم جدیدی با جایگاه یابی Positioning وارد علم بازاریابی کردند و این که نبرد اصلی در بازار، نه در قفسه که در ذهن مشتری است! شما اگر جایگاه خوبی در ذهن مشتری پیدا کنید در هر قفسه ای که باشید، سراغتان خواهند آمد.

جایگاه یابی یعنی این که وقتی مردم و مخاطبین بالقوه و بالفعل وقتی به ما فکر می کنند، چه چیزی در ذهن شان ترسیم می شود؟ چه ویژگی یا صفتی در ذهن شان نقش می بندد؟ وقتی ما درباره پیکان صحبت می کنیم یا بنز درباره هر یک چه چیزی در ذهن مان نقش می بندد؟ سونی، اپل، تویوتا، زارا و… چه جایگاهی در ذهن ما دارند؟ این جایگاه است که موقعیت ما در بازار را می سازد و می تواند ما را به سمتی که می خواهیم رهنمون سازد.

در این میان، بازاریابی باید به ما کمک کند آن چه دوست داریم را در ذهن مخاطب حک کنیم. البته فقط دوست داشتن مهم نیست بلکه با عملکرد خودمان باید این موضوع را عملی کنیم. نمی شود بگوییم که می خواهیم وقتی

متن کامل پایان نامه فوق در سایت sabzfile.com موجود است

You may also like...