مقاله با موضوع اينترنت، ، رايانه، فيلترينگ، سرويس، الكترونيكي، اينترنتي، فيلتر

دانلود پایان نامه

جریحه دار کردن عفت عمومی در حقوق ایران به موضوع فحشا و مجازات آن در فضای حقیقی و مجازی در فصل دوم اشاراتی داشته اند و معهتقدند برخورد حداکثری با مجرمین درآن از الزامات قانونگذار و متصدیان قضایی است.
2- آقای مهدی عمیدی(1387)در پایان نامه کارشناسی ارشد خود تحت عنوان:مطالعه تطبيقي جرايم رايانه اي از ديدگاه فقه و حقوق كيفري ايران در بخش سوم از فصل دوم به فحشا در فضای مجازی پرداخته اند و ضمن بیان مبانی فقهی فحشا مصادیق سیاست کیفری قانونگذار را برشمرده گرچه قانون جرایم رایانه ای در سال 88 به تفصیل عناصر مادی و معنوی این جرم را به تفصیل مورد خطاب و بیان قرار داده است که در پایان نامه مذکور به تعدادی از آنها اشاره شده بود.
3- آقای علی صفاری (1380) در مقاله ای تحت عنوان: مباني نظري پيشگيري از وقوع جرم به موضوع راهکارهای پیشگیری از جرم پرداخته و معتقدند موضوعاتی چون مسدود کردن راههای ارتکاب جرم می تواند عامل بازدارنده ای از افزایش جرایم بحساب آید و در نتیجه به نظر نگارنده این دیدگاه می تواند مبنای مشروعیت فیلترینگ در فضای سایبری را ثابت کند..
4- آقای حمید روشن(1391) در کتاب فیلترینگ در حقوق ایران به موضوع فیلترینگ به عنوان راهکاری مناسب در پیشگیری از فحشا در فضای مجازی پرداخته اند و با تمسک به موادی از قانون جرایم رایانه ای مشروعیت و فواید این عمل را بسیار مناسب می دانند.
1-6- روش تحقيق:
روش تحقيق اين مجموعه اسنادي و كتابخانه اي است كه با كمك اساتيد محترم راهنما و مشاور تدوين يافته است.

فصل دوم:
تعاريف اصطلاحات و مباحث عام

2-1- وب جهاني (www) و اينترنت
پيش از پرداختن به موضوع تحقيق لازم است با اصطلاحات و مباحثي عام در اين خصوص آشنا باشيم.
2-1-1- وب جهاني
در تعريف (web) گفته شده است مجموعه اي از سندهاي مرتبط به هم در يك سيستم فوق متني كاربر از طريق يك صفحه خانگي وارد وب مي شود.(هيئت مؤلفان و ويراستاران، فرهنگ اصطلاحات مايكروسافت، 1389، 567.)و در خصوص وب جهاني كه به آن www مي گويند كه مخفف world wide web است و عبارت است از تار جهان گستر كه همان شبكه جهاني اينترنت است. شبكه اي است كه رايانه اي را به ساير رايانه هاي جهان متصل مي نمايد. به عبارتي تمام سندهاي فوق متني مرتبط به هم كه در سرويس دهنده هاي HTTP سراسر جهان وجود دارند وب جهاني ناميده مي شود.(همان:568)
2-1-2- سايت وب
گروهي از سندهاي HTML مرتبط به هم و فايل ها، پردازه ها و بانك هاي اطلاعاتي مرتبط با آنهاست كه به وسيلة يك سرويس دهنده HTML در وب جهاني ارائه مي شود. سندهاي HTML در يك سايت وب عموماً يك يا چند موضوع را پوشش مي دهند و از طريق فوق پيوندها با يكديگر ارتباط دارند. بيشتر سايت هاي وب يك صفحة خانگي به عنوان نقطه ورود دارند كه به عنوان جدول محتواي سايت مطرح است. بسياري از سازمان ها و شركت هاي بزرگ، يك يا چند سرويس دهندة HTTP براي يك سايت دارند، اما هر سرويس دهنده HTTP مي تواند به چندين سايت وب كوچك سرويس دهد، مثلاً سايت وب شخصي. كاربران براي دستيابي به يك سايت وب به يك اتصال اينترنت و يك مرورگر وب نياز دارند(همان:570)

2-1-3- اينترنت
اينترنت عبارت است از مجموعه شبكه ها و پل هاي ارتباطي سرتاسر جهان كه براي برقراري ارتباط با يكديگر از مجموعه پروتكل هاي TCP/IP استفاده مي كنند(همان:572)
در قلب اينترنت يك back bone از خطوط ارتباطي بسيار سريع بين گروه هاي اصلي يا رايانه اي ميزبان وجود دارد كه از هزاران سيستم رايانه اي تجاري، دولتي و آموزشي تشكيل شده است كه داده ها و پيام ها را هدايت مي كند. يك يا چند گروه اينترنتي مي توانند بدون به خطر انداختن شبكه اينترنت يا توقف ارتباطات آن به طور offline كار كنند، چرا كه هيچ رايانه يا شبكه منفردي آن را كنترل نمي كند.
سرمنشأ اينترنت شبكه غيرمتمركزي به نام ARPANET بود كه در سال 1969 براي سهولت بخشيدن ارتباطات در موردفعالیت هسته اي توسط وزارت دفاع (ايالات متحده) ايجاد شد.
اينترنت آثار مهمي روي زندگي و كسب و كار داشته و خواهد داشت. اينترنت فراهم كنندة يك وسيله براي انتقال كل صنايع، به وجود آمدن و به چالش كشيدن رهبران آن مي باشد و در نهايت كسب و كارها و تجارت را به صورت جديد درمي آورد و مؤسسات مي توانند از اين ابزار هزارة سوم براي توسعة بازار، افزايش درآمد و بالا بودن سرعت تجارت و كسب و كار خود استفاده كنند(صنایعی،1389،20)
در مجموع مي توان اينترنت را به عنوان يك ابزار ارزشمند براي كمك نمودن به نيازها و خواسته هاي مشتريان تلقي نمود. اينترنت يك وسيلة عمومي و شبكه جهاني ارتباطي است كه هر شخصي مي تواند به طور مستقيم از طريق يك شبكه محلي (LAN) و با كمك يك فراهم كننده خدمات اينترنتي (ISP)، يا حتي به طور مستقيم از طريق ISP ارتباط برقرار نمايد و چون اينترنت براي همگان باز است حداقل كنترل در آن حاكم است.
به طور خلاصه امروزه مسئله اين نيست كه شركت ها و مؤسسات به انقلاب اينترنتي بپيوندند، بلكه ترجيحاً چه زمان و چگونه اين عمل انجام گيرد مطرح است. (همان :25)
2-1-4- اينترنت بي سيم
نگارشي از اينترنت است كه براي استفاده در تلفن هاي بي سيم و وسايل دستي با نمايشگرهاي كوچك حافظه محدود و سرعت انتقال كمتر نسبت به رايانه هاي شخصي طراحي شده است. بيشتر سايت هاي اينترنت اطلاعات را به صورت متن ساده با تصاوير گرافيكي محدود ارائه مي كنند. (همان :28)
2-1-5- اينترانت
يك شبكه خصوصي مبتني بر پروتكل هاي اينترنتي چون TCP/IP است، اما براي مديريت اطلاعات يك شبكه با سازمان طراحي مي شود. كاربردهاي آن شامل خدماتي چون توزيع سند، توزيع نرم افزار، دستيابي به بانك هاي اطلاعاتي و آموزشي مي شود. دليل انتخاب اين نام، شباهت آن به سايت وب جهاني و مبتني بودن آن بر همان تكنولوژي است، با اين تفاوت كه صرفاً درون سازماني است و به اينترنت متصل نيست. برخي از اينترانت ها دستيابي به اينترنت را نيز فراهم مي كند، اما اين گونه اتصالات از طريق Fire Walls هدايت مي شوند كه شبكه داخلي را در مقابل وب خارجي محافظت مي كند و بنابراين اينترانت شبكه هاي داخلي سازمانهاست كه دسترسي به اين شبكه ها معمولاً به اعضاء و كاركنان آن سازمان ها محدود مي شود. مزيت اصلي اينتزانت اين است كه كاربر را قادر مي سازد به اينترنت (با توضيح بالا) دسترسي داشته باشد و بدين ترتيب نيازي به پرداخت اجارة شبكه نيست. (همان :30)

2-1-6- اكسترانت
اكسترانت عبارت است از ايجاد شكل گسترده تري از اينترانت يك شركت مجتمع با استفاده از تكنولوژي وب جهاني به منظور آسان شدن برقراري ارتباط بين تأمين كنندگان و مشتريان. اكسترانت به مشتريان و تأمين كنندگان امكان مي دهد تا با دستيابي محدود به اينترانت يك شركت، به شركت رابط كاري خود سرعت بخشيده و كاربران را افزايش دهند.
بنابراين اكسترانت در حقيقت توسعة اينترانت با استفاده از پروتكل هاي شبكه هاي TCP/IP است و با توجه به اينكه از طريق اينترنت انجام مي گيرد و امنيت در آن بسيار كم است، لازم است با ايجاد يك تونل امنيتي و دادن مجوزهاي الگوريتمي اين فضاي ايمن تأمين گردد كه به شبكه خصوصي مجازي معروف است.( شاهميري، 1387 :32)
به درستي نمي توان تاريخ دقيقي براي شروع تجارت الكترونيكي ذكر كرد. بسياري از افراد شروع تجارت الكترونيكي را هم زمان با به وجود آمدن شبكة جهاني اينترنت مي دانند و از زمان توسعة سخت افزار الكترونيكي ارتقاء دهندة ارتباطات مي دانند. از اين رو تاريخ آن را بعضي به پايان دهة 60 ميلادي و بعضي اوايل دهة 70 ميلادي نسبت مي دهند و برخي نيز به دهة قبل از دهة 70 ميلادي اشاره دارند، ولي توسعه تجارت الكترونيكي را از 1970 ميلادي مي دانند و اعلام داشته اند كه تركيب تجارت و الكترونيك را در واقع مي توان به زماني پيوند داد كه از طريق تلگراف در قرن نوزدهم ميلادي و از طريق تلفن در اوايل قرن بيستم ميلادي مبادلة اطلاعات تجاري انجام مي گرفت، اما در مفهومي پيشرفته تر، موج توسعة اطلاعات تجاري از سال 1970 توسعه آغاز شد. در آن زمان شركت هاي بزرگي شبكه هاي رايانه اي را تشكيل دادند تا اطلاعات تجاري را ميان خود و توليد كنندگان ديگر مبادله كنند.(نوری و همکاران، 1388 :21) با ايجاد شبكه هاي رايانه اي اطلاعات تجاري با سرعتي بسيار بالا (سرعت انتقال جريانات الكترونيكي كه معادل سرعت نور است) منتقل مي شود كه اين روش مبادلة الكترونيكي داده ها (Electronic Data Interchange) EDI ناميده مي شود. (احمدي بهنام، 1385: 40) در واقع EDI روشي براي تبادل اطلاعات تجارتي متداول با قالبي شخصي از يك رايانه به رايانة ديگر است. بعضي شروع واقعي تجارت الكترونيكي را قبل از دهة 60 ميلادي و شروع واقعي آن را دهة 30 مي دانند.
2-2- فيلترينگ و فرآيند آن
فيلترينگ اينترنتي يا فيلترينگ، عبارت است از محدود كردن دسترسي كاربران اينترنت به وب گاه ها و خدمات اينترنتي كه از ديدگاه متوليان فرهنگي و سياسي هر كشور براي مصرف عموم مناسب نيست، اعمال فيلتر به وسيله ارائه دهندگان خدمات اينترنتي انجام مي شود ولي تعيين سطح، مصاديق و سياست هاي فيلترينگ با حكومت هاست. (دزياني، 1383 :66)
2-2-1- مباني فيلترينگ در اينترنت
1. كامپيوتر يك صفحه وب را درخواست مي كند.
2. شركت خدمات دهنده اي كه از آن اينترنت دريافت مي كنيد (و از آنجا به) ISP اين درخواست در ابتدا به شبكه محلي فرستاده مي شود.
3. قبل از اينكه درخواست از شبكه محلي به سروري كه صفحه موردنظر بر روي آن قرار گرفته است ارسال شود توسط سيستم فيلتر كننده بررسي مي گردد.
4. سيستم فيلتر كننده كليه درخواست ها را با ليستي كه در بانك اطلاعاتي دارد مقايسه مي كند كه اصطلاحاً به آن ليست سياه مي گويند. اين ليست از سه جزء تشكيل شده است:
• آدرس دامنه (Domain Address)؛
• آدرس آي پي (IP Address)؛
• كلمات كليدي (Keywords).
اگر هيچ يك از كلمات و آدرس هاي موجود در ليست سياه در درخواست شما وجود نداشته باشد، اين تشخيص داده (Dirty) در نظر گرفته مي شود. در غير اينصورت، درخواست آلوده (Clean) درخواست پاك شده و بلوك مي شود.(همان: 68.)
2-3- انواع فيلترينگ
DNS فيلترينگ از طريق آدرس متناظرش را ترجمه مي كند. آدرس سروري كه سرويس IP را به (Domain) نام هر دامنه DNS سرويس در اختيار ISP را ارائه مي دهد، به طور اتوماتيك و در هنگام برقراري اتصال به اينترنت از طريق DNS سانسور كننده باشد، كليه درخواست ها براي سايت هاي DNS كامپيوتر شما گذاشته مي شود، اگر اين سرور غير مجاز را بي پاسخ بگذارد.
2-3-1- فيلترينگ به وسيلة پروكسي
دسترسي مستقيم به اينترنت را محدود كرده و شما را ملزم به استفاده از پروكسيISP مي كند. در اين روش داده را وارد کرده، كلية درخواست ها به پروكسي ISP بايد در تنظيمات مرورگر، آدرس پروكسي سروري را كه فرستاده مي شود و در صورت مجاز بودن درخواست، پروكسي آن را از اينترنت گرفته و برايتان ارسال مي كند.
2-3-2- فيلتر كردن به كمك مسيرياب ها
مسيرياب طوري تنظيم مي شود كه ترافيك خروجي شبكه را به سمت (Gateway) در قسمت انتهايي شبكه يك سيستم خاص منحرف كند؛ كلية درخواست ها از اين سيستم عبور داده مي شوند و در صورت وجود سايت هاي غيرمجاز، جريان اطلاعات بلوك مي شود.

2-3-3- فيلترينگ به كمك سانسورافزارها
اين نرم افزارها بيشتر در منزل (براي كنترل والدين برفرزندان)، مدارس و دانشگاهها استفاده مي شوند و در حقيقت نوعي فيلترينگ سفارشي هستند كه در كشورهايي مثل آمريكا به كار گرفته مي شوند. مانند Net، Cyber portal, Cyber sitter, Nanny.
2-3-4- فيلترينگ به كمك مسدود كردن پورتها
پورتها مانند درهايي هستند كه سرور از طريق آنها سرويس هايش را ارائه مي دهد. اگر پورتي بلوك شود، تمام سرويس هايي كه از طريق آن پورت ارائه مي گردد، غيرقابل دسترس مي باشد. بيشتر پورت هاي 80، 3128، 8080 مسدود مي شوند، زيرا پورت هاي متداول براي پروكسي ها هستند.(همان:72)
2-3-5- ليست سياه و ليست سفيد
ليست سياه:شامل آدرس مجموعه سايت هايي است كه دسترسي به آنها مجاز نمي باشد. گاهي هم از كلمات كليدي استفاده مي شود به طوري كه اگر در سايت مورد درخواست اين كلمات وجود داشته باشد بلوك مي شود.
ليست سفيد: شامل آدرس مجموعه سايت هايي است كه دسترسي به آنها مجاز مي باشد و در سازمان هايي استفاده مي شود كه مي خواهند كارمندانشان فقط به تعداد معدودي سايت دسترسي داشته باشند.
2-3-6- فيلترينگ معكوس
اين نوع فيلترينگ در مقصد انجام مي شود. سرور شركت ارائه دهنده خدمات، قبل از ارائه هرگونه سرويسي، مشتري را چك مي كند و در صورتي كه متعلق به يك كشور تحريم شده باشد، ابتدا از ارائة سرويس IP سرباز مي زند. (همان: 73)

2-4- مزايا و معايب فيلترينگ
برخي از مزاياي فيلترينگ را چنين برشمرده اند:
• مانع افزايش سريع فسادهاي اخلاقي.
• كاهش سستي ايمان در جامعه.
• مانع كلاهبرداري هاي كلان اينترنتي.
• مانع گسترش اطلاعات غلط و نادرست.
• مانع زير سؤال رفتن شخصيت اشخاص.
• جلوگيري از ضربه هاي اقتصادي به سازمان ها و نهادها.( جلالي فراهاني، 1386 :29)
برخي از معايب فيلترينگ را چنين برشمرده اند:
• باعث كندي سرعت اينترنت و اتلاف وقت كاربران و قشر تحصيل كرده مي شود.
• باعث تضعيف حوزه فناوري اطلاعات و كاربردهاي آن در بخش تجارت مي شود.
• باعث بي جهت فيلتر شدن بسياري از سايت هاي علمي (مخصوصاً) پزشكي مي شود.
• باعث از بين رفتن حرمت قانون و قبح قانون شكني مي شود.
• باعث كاهش ارتباطات مفيد در سطح جهاني مي شود.
• باعث صرف وقت و هزينه هاي بسيار زياد مي شود.
• سبب استفاده سودجويان براي كاهش امنيت اطلاعات مي شود.
• گاهي از انتشار بعضي خبرهاي واقعي و لازم براي جامعه جلوگيري مي كند. (همان: 30)
2-5- مفهوم و كاركرد ابزارهاي محدود كنندة دسترسي به فضاي سايبر
به طور كلي، سازوكارهايي كه مي توان از رهگذر آنها آزادي عمل در فضاي سايبر را سامان دهي كرد عبارتند از: فيلترها و تدابير صدور مجوز كه در زمرة تدابير محدود كنندة دسترسي افراد به محتوا و برنامه هاي رايانه اي قرار مي گيرند. هر دوي اين ابزارها فني بوده و بستر اجرائي مشتركي دارند، ولي با توجه به هدف طرح ريزي، توليد و اجراء تفاوت هايي با يكديگر دارند كه شناسايي آنها مفيد است. (دزياني، 1383: 25)
فيلترها از مهم ترين تدابير پيشگيرانه از جرم هاي سايبري اند كه تقريباً از همان ابتدا براي جلوگيري از وقوع تعرض هاي رايانه اي به كار مي رفتند و به همين دليل، همپاي فناوري اطلاعات و ارتباطات الكترونيكي رشد كرده و تكامل يافته اند و اكنون نمونه هاي بسياري از آنها در موقعيت هاي مختلف شبكه اي و سيستمي به كار مي روند. در اينجا، با نصب سيستم ها يا برنامه هاي خاص روي گره هاي دسترسي به شبكه ـ يعني رايانه هاي شخصي، مسيرياب ها، سيستم هاي ارائه دهندگان خدمات شبكه اي و از همه مهمتر ايجاد كنندگان نقطة تماس بين المللي ـ از ورود يا فرستادن داده هاي نامجاز يا غيرقانوني جلوگيري مي شود. از نمونه هاي ديگر مي توان ب

متن کامل پایان نامه فوق در سایت sabzfile.com موجود است

You may also like...