عوامل موثر بر بهره‌وري:دانلود رایگان پایان نامه ارشد,روش تحقیق و پروپوزال مدیریت – بهره وری

عوامل موثر بر بهره‌وري

بهبود بهره وري تنها به معني انجام كارها نيست، بلكه مهمتر اين است كه درست ترين كارها به بهترين نحو انجام شود به عبارت ديگر بهبود بهره‌وري تنها انجام بهتر امور نيست. بلكه مهمتر از آن انجام بهتر امور درست است. عوامل موثر بر بهره وري سازماني را مي توان در دو گروه بندي كلي شامل تقسيم بندي آنها مطابق تقسيم بندي سازمان بين المللي كار‌(ILO) و در رقابت الگوي ماهواره اي عملكرد سازماني بيان نمود (32).

 

 

 

 

 

 

 

شكل… يك الگوي ادغام شده د رمورد عوامل موثر بر بهره وري از ديدگاه I.L.O

شكل فوق طرح ادغام شده‌اي در مورد عوامل موثر بر بهره وري است كه بر اساس گزارش مرخروجي و لينگ[1] است كه طبقه بندي پيشنهادي آن نيز مطابق تقسيم بندي (ILO) مي باشد.

بنابراين به وضوح مي توان دريافت كه اولين گام مديريت در راستاي افزايش بهره‌وري دامنه مشكلات ونواحي بحراني در چهار چوب دو گروه عوامل داخلي يا دروني بوده و گام بعدي تشخيص عوامل قابل كنترل است.

همچنين هر يك از عوامل داخلي و خارجي خود به عوامل جزئي قابل تفكيك هستند كه هر يك از آنها را به طور خلاصه مورد بررسي قرار مي دهيم. (32).

الف- عوامل داخلي موثر بر بهره‌وري سازمان

عوامل داخلي موثر بر بهره وري سازمان به دو گروه تقسيم مي‌گردند:

  • الف- عوامل نرم افزاري

عواملي هستند كه تقريبا در كوتاه مدت به آساني قابل تغييرند و شامل نيروي انساني، سازمان و نظام روشهاي كار و شيوه‌هاي مديريت

2-الف- عوامل سخت افزاري

عواملي هستند كه به آساني قابل تغيير نيستند. اين عوامل شامل توليدات و يا خدمات توليد شده سازمان، ماشين آلات، تجهيزات است. اين طبقه بندي ما را كمك مي‌كند كه اولويتها را مشخص كنيم و اينكه بدانيم چه عوامل به آساني و با هزينه اندك قابل تغيرند و چه عواملي با هزينه زياد و در دراز مدت مي توانند تغيير كنند و در نتيجه رهنمود خوبي براي افزايش بهره وري خواهد بود.

1-الف- بررسي عوامل نرم افزاري

الف- افراد (نيروي انساني)

سازمانها از نرم افزار تشكيل يافته‌اند و بدون افراد سازماني وجود نخواهد داشت و همه سازمانها صرفنظر از اهداف، اندازه و ساختار در يك عامل وجه مشترك دارند بنابراين تمامي افراد يك سازمان از جهت بهبود بهره وري نقش دارند به طوري كه در نگرش جديد به افراد از آنها بعنوان يك منبع استراتژيك و از ارزنده ترين دارائيهاي يك سازمان ياد شده و در جهت بهبود بهره وري منبع اصلي و عامل عمده به شمار مي روند، تأكيد بر جنبه بهبود بهره وري نيروي انساني و خصوصاً روحيه و انگيزه او (بعنوان عامل اصلي رفتار تمامي انسانها) مي باشد كه بهترين تاثير را در افزايش بهره وري خواهد داشت و بدون توجه به اين عامل يعني بهره وري نيروي انساني بهره وري مورد انتظار از سرمايه يا انرژي نيز به دست نخواهد آمد، چرا كه حتي سازمان مطلقاً با روباتها تجهيز شده باشند و در وضعيت اتوماسيون كامل باشند، باز كنترل ونگهداري آن محتاج مديراني است كه بيش از پيش نيازمند بهره‌وري اند.

به طور خلاصه ايجاد زمينه هاي مشاركت و همكاري، استفاده از نظرات كاركنان در هدف گذاريها، توجه به رفتارهاي انساني، هدفها، برخوردها و تضادها، برداشتن موانع ارتباطي، رعايت استانداردهاي عملكرد و سعي در بهبود آن، توجه به رضايت از نوع كار و شغل، مهم و پر اهميت دانستن كار و سودمند نشان دادن آن عوامل انگيزشي در كار، نظير دادن آزادي براي خلاقيت كاهش نارضايتي‌هاي ناشي از مسائل حقوقي، وجود محيطهاي سالم و برخورد از بهداشت رواني و تأمين امنيت رواني و تركيب نيروي  كار از نظر سن، جنس، مهارت و آموزش و تعداد كاركنان عملي وتخصصي نحوه روابط انساني و سيستم پرداخت دستمزد و تخصيص ساير امكانات رفاهي و …. از عوامل موثر بر بهره‌وري نيروي انساني مي باشد.

ب- سازمان و سيستم

نحوه سازماندهي و وجود سيستمهاي كارآمد در هرسازمان در افزاش بهره‌وري موثر است. رعايت اصول شناخته شده وحدت فرماندهي، واگذاري مسئوليت، نظارت و كنترل تقسيم كار، ايجاد هماهنگي و سيستم هاي پرسنلي،  اطلاعات مديريت و … از ضروريات اداره هر سازماني است.

ج- روشهاي كاري

يكي از متغيرهاي موثر بر بهره وري سازماني روش هاي انجام كار است و كليه تحقيقات انجام شده حكايت دارد كه از نظر آماري همبستگي شديدي بين ارتقاء سطح بهره وري و اصلاح روشهاي انجام كار وجود دارد.

جابجايي و جانشين كردن نيروي انساني، ابزاري است كه به كار گرفته مي‌شوند محيطهايي كه براي توليد و خدمات انتخاب مي شوند، تجهيزاتي كه براي توليد يا خدمات انتخاب و به كار گرفته مي‌شوند. همه روشهاي انجام كار هستند. روشهاي كار با تجزيه وتحليل سيستماتيك روشهاي موجد حذف كارهاي زايد و انجام كارهاي ضروري تر، به طور موثرتر و با كوشش كمتر زمان و هزينه كمتر بهبود مي‌يابد. مطالعه كار و مطالعه روش، آموزش و … ابزارهاي مهمي براي بهبود روشهاي كار مي باشند.

د- روشها و سبك مديريت

به طور كلي مديريت دو وظيفه اصلي را در مورد سازمان به عهده دارد. وظيفه اول حفظ و نگهداري سيستم موجود و وظيفه دوم پيشرفت و بهبود آن سيستم است و هر دو وظيفه كاملا تابع مجموعه سياستهايي است كه مديران رده بالا اتخاذ مي نمايند. براي رسيدن به هدف پيشرفت و بهبود و افزايش بهره وري نقش مديران موسسات از ديگران مهمتر به نظر مي رسد، زيرا اين امر يعني بهبود بهره وري سازماني اساساً در سطح مديريت شروع شده و در حيطه مسئوليت مديران است. حتي اين نظر وجود دارد كه در برخي از كشورها، مديريت 75  درصد سهم را در افزايش بهره وري دارد، زيرا مديريت مسئول استفاده موثر از تمام منابع تحت كنترل سازمان است.

[1] – Mukheryee and singh

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان 105ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

متن کامل پایان نامه فوق در سایت sabzfile.com موجود است

You may also like...

Add a Comment