علل ايجاد مشكل در جانباز:دانلود پایان نامه علوم تربیتی,بررسي و مقايسه عزت ‌نفس بين جانبازان 50 درصد به بالا و افراد عادي

دانلود پایان نامه

علل ايجاد مشكل در جانباز

1- خود جانباز (عدم واقع‌بيني، تخيل‌گرايي، اقتضاي سن و كمي تجربه)

2- محدوديت‌هاي جسمي نظير فقدان دست و پا و غيره

3- مشكل ناشي از همسر و اعضاي خانواده و فرزندان

4- تعارضات رواني قبل و بعد از جنگ

5- تغيير در معيارهاي اعتقادي و ارزش حاكم (واقعي و يا از نظر جانباز)

6- محدوديت‌هاي اجتماعي (جهل مردم، برخورد نادرست، امكانات ناكافي فيزيكي و رفاهي، ترحم و بي‌احترامي به ارزشهاي جانبازي) (اسلامي‌نسب، علي، 1373).

تحليل مباني روان‌شناختي جانباز مبتني بر هدف

بررسي مقاصد مورد نظر جانبازان براي حضور در قتال و جنگ با دشمن و به روش مبتني بر هدف به همگان و خصوصاً‌ فرد جانباز كمك مي‌كند تا روش طي شده خود را با ديد بهتري بازنگري نمايد. اهداف خارج از مضامين عالي يا خيالي از هرگونه ارزش والا، مي‌توانند انرژي رواني جلوبرنده توليد كنند. اهداف در هر جهت كه باشند انسان را به خود جلب مي‌كنند. انسان نيز تمام هم وغم خود را براي رسيدن به آنها بسيج مي‌نمايد (اسلامي‌نسب، علي، 1373).

انسانها در انتخاب اهداف زندگي خود، مختار هستند اينكه هدف‌هاي انتخاب شده آنها چقدر حقيقي باشد و به ارزشهاي الهي متصل،‌ ارزشمندي مقاصد آنها روشن مي‌شود. جانباز به عنوان الگوي ايثارگري در جامعه مطرح شده است. تفكيك اينكه چند درصد جانبازان به طور حقيقي جان باخته راه حق محسوب مي‌شوند و يا اينكه چند نفر آنها به طور كاذب از اين فرصت اجتماعي و ملي ايجاد شده و به دلايل متعدد سوء استفاده مي‌كنند به عهده خود فرد مسئولين و نهايت خداوند است. در هر حال قاطبه قشر جانبازان با ديدگاه الهي به جبهه اعزام شده‌اند و در منحني نرمال رسم شده از تعداد جانبازان ايران و به دلايل واثق موجود در مشاوره‌ها، مصاحبه‌ها و برخوردهاي كلي و آمار ارائه شده توسط مراكز اطلاعاتي بنياد جانبازان توزيع طبيعي حاكي از اكثريت قريب به اتفاق هدفمندي الهي آنها مي‌باشد (اسلامي‌نسب، علي، 1373).

در اين رابطه جانبازان را به طبقات زير تقسيم مي‌كنيم.

الف. جانبازاني كه سرشاد بوده و از زندگي عادي خود لذت مي‌برند و به ظاهر سالم هستند.

ب. جانبازاني كه بيماري جسمي داشته و معلول محسوب مي‌شوند.

ج. جانبازاني كه بيماري رواني داشته و نگران وضعيت نامطلوب خود هستند.

د. جانبازاني كه بيماري صعب‌العلاج جسمي داشته و بسيار افسرده و غمگين هستند.

سوالي كه مطرح مي‌شود اين است كه آيا شادي، سلامت و تعامل اجتماعي مناسب جانباز رابطه‌اي با هدفمندي او در زندگي گذشته او دارد يا خير؟

تحقيقات موجود نشان مي‌دهد كه انسان با معني‌دار بودن زندگي، زنده است (اسلامي‌نسب، علي، 1373).

نتايج كلي كه مي‌توان از صحبت مباني روان‌شناختي‌ جانبازي مبتني بر هدف گرفت شامل موارد ذيل است:

1- انسان هيچگاه بي‌هدف نيست زيرا لازمة انسان بودن، هدفمند بودن است.

2- اكثريت قريب به اتفاق جانبازان با هدف الهي به جبهه عزيمت كرده‌اند.

3- هرقدر هدف انسان ارزشمندي بيشتري داشته باشد، ماندن در آن راه و تحمل رنج براي رسيدن به آن اهداف، آسانتر و شايد دلپذيرتر باشد.

4- اهداف در هر حال، انسان را به سوي خود مي‌كشانند چه در جهت مثبت و چه در جهت منفي.

5- تداخلي ميان وظايف نهادهاي خدماتي مربوط به جانباز و عملكرد خود به شكل غرامت‌خواهي نداشته باشد.

6- هنگام درد و رنج به خود و سپس به خدا مراجعه كند و پرخاش و عصبانيت را جايز نداد.

7- از هرگونه امكان خارجي براي كاهش درد يا بهتر شدن عملكرد بدون امتناع استقبال كند.

8- به همان ميزان كه بخش‌هاي بيشتري از بدن را از دست مي‌دهد ايمان خود بيشتر قوي دارد و از درون خود جانشين اكتساب كند و استعداد ديگري كه پنهان بوده‌اند را خارج سازد.

9- ايده‌آل آن است كه همواره هدف بزرگ آن جهاني در مدنظر باشد تا اهداف دون‌شان، اين جهاني او را به گمراهي نكشاند. اگر در اين راه از پاي فتاد سرنگون حركت كند. اگر همه قدرتها از بين رفت و فقط قدرت فكر كردن باقي مانده، با فكر زندگي كند و در فكر عبادت نمايد.

10- از خلق هيچ انتظاري نداشته باشد. اگر چه خلق موظف هستند وظيفه خود را انجام دهند از فردي كه هدف را جز خدا (غيرخدا) قرار داده هر انتظاري مي‌رود. او حتي اگر ظاهر خود را حفظ كند بي‌ترديد بازشناخته خواهد شد زيرا اعمال و رفتار او حكايت از اهداف شوم خواهد داشت. اين گونه افراد فاقد خصوصيات ياد شده گروه اول بوده و بدين‌گونه شناسايي مي‌شوند (اسلامي‌نسب، علي، 1373).

تحمل فوق مشكلات و رنج‌هاي فوق عادت فقط زماني ممكن است كه زندگي كردن مفهومي ارزشمند پيدا كند در غير اينصورت رهايي از رنج بسيار عاقلانه و مطلوب است و طريق خروج از دردمندي نيز قابل اهميت نخواهد بود (نظير خودكشي و عدم قبول درمان) (اسلامي‌نسب، علي، 1373).

مشاهدات روزمره نشان مي‌دهد كه جانبازاني كه در رسيدن به اهداف كمال‌جويي خود هنوز استوار و ايستا و سترگ باقي مانده‌اند عليرغم شدت يافتن مشكلات باز هم توانمندي روحي خود را حفظ كرده‌اد گويي هر قدر رنج، معلوليت، فقدان، دردهاي جان‌فرسا، فزوني مي‌يابند لجاجت و سرسختي فرد بيشتر مي‌شود و استفاده از استعدادهاي دروني خود نضج بهتري مي‌يابد. از طرف ديگر نداشتن هدف امكان‌پذير نمي‌باشد به نظر مي‌رسد انسان بي‌هدف وجود نداشته باشد زيرا در آن صورت اطلاق لفظ انسان راهي به خطا رفته است. انتخاب اهداف و به كارگيري نيروها در جهت آنهانيازمند شناخت و دانش زيادي است. داشتن نگرش مثبت نسبت به زندگي، معلوليت‌ها، جانباز شدن، جنگ و فقدان توانايي‌هاي مثبت نظير قدرت جنسي، كار، تحصيل، هنر و غيره از هركسي برنمي‌آيد (اسلامي‌نسب، علي، 1373).

تمركز بر خودكاوي، خودشناسي و خودسازي است كه مي‌تواند چنين نگرش مثبت و عملكردهاي بهينه‌اي را ايجاد نمايد. جانبازان رامي‌توان از نظر نوع هدف اينگونه طبقه‌بندي كرد.

1- هدف از حضور در جنگ و جبهه، رضايت خداوند است.

2- هدف از حضور در جنگ و جبهه غير از رضاي الهي است.

تعيين ميزان هماهنگي اقدامات فرد رزمنده اهداف الهي به عهده خود جانباز است (اسلامي‌نسب، علي، 1373).


این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان 105ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

متن کامل پایان نامه فوق در سایت sabzfile.com موجود است

You may also like...

Add a Comment